Rady a tipy

Rýchly nákup vinetácie

Župná diaľničná známka

Predpredaj župných známok:

Od 1. decembra 2023 si môžete v predpredaji zakúpiť ročné vnútroštátne a ročné župné diaľničné známky, ktoré platia od 1. januára 2024 do polnoci 31. januára 2025.

Platnosť župnej známky:

Župná známka oprávňuje na používanie spoplatnených cestných úsekov iba v rámci príslušnej župy a je platná len po prvý výjazd za jej hranicou.
Platí od dňa jej zakúpenia do polnoci 31. januára nasledujúceho roka.

Župné známky šetria peniaze. Sú výhodné najmä pre tých, ktorí doteraz využívali nespoplatnené diaľničné úseky a nemali ročnú diaľničnú známku. Zmierňuje poplatky za novovzniknuté spoplatnené úseky. Uľahčuje dochádzanie obyvateľov z predmestí. Môže byť výhodná aj pre tých, ktorí využívajú spoplatnené cestné úseky len na malom území (v rámci 1-1 župy). Jej výhoda spočíva aj v časovej platnosti, ktorá je pre známku zakúpenú v januári jeden celý rok.


Rozdiel medzi župnou a časovo obmedzenou diaľničnou známkou

Župná diaľničná známka umožňuje využívať všetky spoplatnené úseky v rámci danej župy počas celého roka. Kým doteraz používané diaľničné známky umožňovali využívanie spoplatnených cestných úsekov v rámci celej krajiny avšak pri obmedzenej časovej platnosti (napr. 10 dní), zatiaľ nový typ diaľničných známok, župné známky, majú pri časovej platnosti jeden rok obmedzenú územnú platnosť. Tento spôsob spoplatnenia je spravodlivejší a úmernejší skutočnému využívaniu cestnej infraštruktúry. Diaľničná známka, ktorá nemá ani časové ani územné obmedzenia neexistuje respektíve je to ročná vnútroštátna diaľničná známka so všetkými jej výhodami, nevýhodami i cenou.

Kedy je výhodnejšie zakúpiť župnú známku?

Župná diaľničná známka je len ďalšou z možností, jej zakúpenie nie je povinné ani výhradné.

Ak si dokážete pomerne dobre naplánovať cesty počas roka a viete, ktoré župy budete križovať, tak ľahko vypočítate celkovú sumu všetkých župných diaľničných známok za rok. Ak je táto hodnota nižšia ako suma za všetky doteraz zakúpené diaľničné známky, oplatí sa Vám kúpiť župné známky. Keďže župná známky platí počas celého roka, stačí ju zakúpiť len raz.

Župné známky D1 sú dostupné počas celého roka na našej stránke www.autopalyamatrica.hu

Interaktívny plánovač a kalkulátor nákupu župných diaľničných známok>> 

Kontrola kategórie vozidla

Skontrolujte, prosím, či je Vaše motorové vozidlo zaradené do správnej kategórie podľa oficiálneho záznamu v osvedčení o evidencii vozidla

Pre podrobnejšie informácie kliknite na odkaz: Kontrola cenovej kategórie, ceny diaľničných známok

 

EN DE RO HU SK